Načini uštede vode u kupaonici Smanjenje potrošnje prilikom ispiranja i tuširanja

Voda je dragocjen resurs koji je u mnogim regijama oskudan. Pažljivo rukovanje vodom – posebno pritkom vodom – stoga je od velike važnosti.

Podaci o potrošnji vode u kupaonici 

Žena naslonjena na umivaonik u kupaonici s tuš WC-om Geberit AquaClean Sela te umivaonikom i namještajem Geberit VariForm

Osoba u Švicarskoj u vlastitom kućanstvu dnevno potroši 140 litara pitke vode, a u Njemačkoj 127 litara. To je oko 50 000 litara godišnje po osobi!

Oko dvije trećine vode koje se u prosjeku svakoga dana potroše u europskim kućanstvima otpada na kupaonicu. Jedna trećina otpada na osobnu higijenu, uključujući kupanje i tuširanje. Preostala trećina koristi se za ispiranje WC školjke.

No, vodu je uz minimalan trud moguće uštedjeti upravo na tim područjima.

Sedam savjeta za uštedu vode u kupaonici 

Osoba se tušira u tuš kadi u ravnini poda opremljenom tuš kanalicom Geberit CleanLine

Savjet 1: Umjesto kupanja odaberite tuširanje

Iako je a kupka fina i opuštajuća, troši značajno više vode nego tuš. Dok za tuširanje u prosjeku trošimo između 40 i 60 litara, za kupanje potrošimo 150 do 200 litara. U punoj kadi nalazi se i do 250 litara.

Osim što štedi vodu, tuširanje štedi i energiju jer se voda mora zagrijati. Za kadu napunjenu toplom vodom potrebno je više od jedne litre lož ulja.

Savjet 2: Tuširajte se kraće

Ali pazite, ušteda vode i energije realna je samo kad je tuširanje kratko. Svake minute, oko 10 do 12 litara vode odlazi u odvod. Tuširanje dulje od deset minuta brzo može potrošiti preko 100 litara vode. Stoga se preporučuje kratko tuširanje.

Savjet 3: Ugradite glavu tuša koja štedi vodu

U Glava tuša koja štedi vodu može značajno smanjiti protok vode pod tušem. Za razliku od konvencionalne glave tuša, inačica koja štedi vodu ima protok vode od 6 – 9 litara u minuti, ovisno o modelu. Mnogi modeli opremljeni su gumbom za zaustavljanje ili različitim intenzitetima. Protok vode može se smanjiti i pomoću posebnih rješenja za poboljšanje armature za umivaonik. Rezultat je učinkovita ušteda vode u kupaonici!

Ručni pritisak malog ispiranja na tipki za aktiviranje Geberit Sigma50

Savjet 4: Kada ispirete WC školjku rabite gumbe za dvokoličinsko ispiranje ili tipku za start/stop funkciju

6 do 9 litara pitke vode u prosjeku završi u WC školjci sa svakim ispiranjem. Moderni ispirači WC školjke pravi su šteditelji vode. Uporabom Geberit tipke za aktiviranje dvokoličinskog ispiranja malo ispiranje možete smanjiti na manje od 3 litre. Puna količina ispiranja može se namjestiti na 4 litre. To je moguće zahvaljujući izljevnom ventilu Geberit u vodokotliću.

Raspitajte se kod svog vodoinstalatera o optimalnim postavkama za svoju WC školjku. Tipka za start/stop funkciju alternativa je gumbima za dvokoličinsko ispiranje i koristi se za ručno prekidanje procesa ispiranja.

Muškarac se brije za umivaonikom s kupaonskim namještajem i elementom s ogledalom Geberit ONE

Savjet 5: Nemojte ostaviti vodu da teče

Pranje zuba, pranje ruku ili brijanje traju. Iako vam je voda obično potrebna na početku i na kraju, nema smisla puštati je između. Ona otječe izravno u odvod, a da je niste ni upotrijebili.

Privremeno zatvaranje slavine može uštedjeti znatnu količinu vode!

Makro slika ruku koje uključuju slavinu Geberit ONE i provjeravaju protok i temperaturu vode

Savjet 6: Upotrebljavajte hladnu vodu umjesto tople vode

Priprema tople vode koristi dodatnu energiju. Nadalje, uvijek treba neko vrijeme da topla voda stigne od spremnika tople vode do slavine. U međuvremenu iz slavine istječe neiskorištena hladna voda.

Brzo pranje ruku vrućom vodom dovodi do neproporcionalno velike potrošnje vode.

Savjet 7: Popravite slavine koje kapaju

Osim što vam ide na živce, slavina iz koje stalno kapa opterećuje i vaš račun za vodu – a time i okoliš. U Prljava ili istrošena brtva obično je uzrok kapanja iz slavine. Tu se brtvu može jednostavno očistiti ili zamijeniti.

Često postavljana pitanja o uporabi vode prilikom tuširanja i više 

Kolika je prosječna potrošnja vode prilikom tuširanja?

Potrošnja vode prilikom tuširanja ovisi o trajanju tuširanja i instaliranoj glavi tuša. Za tuširanje je u prosjeku potrebno 10 do 12 litara vode u minuti. Svatko tko se tušira dulje od deset minuta potroši otprilike jednaku količinu vode kao kad se kupa.

Pročitajte slične objave